جوشکاراسکلت فلزی درکرج

جوشکاراسکلت فلزی درکرج

 • گروه صنعتی نوآوران سازه جوشکاراسکلت فلزی درکرج کل استان البرز-اجرا کننده انواع اتصال های پیچ و مهره -اتصال جوشی -انواع اسکلت های ویلایی-آپارتمانی و صنعتی  با بهترین کیفیت و قیمت منصفانه 09124449913

اسکلت یکی از مهمترین اجزای هر سازه‌ای به شمار می‌رود و نقش تعیین کننده‌ای در استحکام و ساختار آن دارد. ساختمان بدون اسکلت در عرض چند ثانیه می‌تواند به آوار و خشت و خاک مبدل شود. بنابراین مقاومت یک ساختمان به اسکلت آن متکی است. نقش اسکلت در انتقال وزن سازه به زمین و امنیت آن متکی می‌باشد. 

در حال حاضر در صنعت ساخت و ساز از دو نوع اسکلت استفاده می‌شود. اسکلت‌های فلزی و اسکلت‌های بتنی دو نوع اصلی اسکلت‌ها هستند. اسکلت‌های فلزی نسبت به اسکلت‌های بتنی مقاوم‌تر هستند و سرعت اجرای آن‌ها نیز به مراتب بیشتر است.چنانچه به دنبال هستید باما تماس بگیرید.جوشکاراسکلت فلزی درکرج

اسلکت فلزی چیست؟

اسکلت فلزی یا اسکلت فولادی روش نسبتاً جدیدی است که از آن برای ساخت بسیاری از سازه‌ها و ساختمان‌های بزرگ و مرتفع استفاده می‌شود. ساخت سازه با اسکلت‌های فولادی به دلیل استحکام و مقاومت بالا از مزایای قابل توجهی برخوردار است و به همین دلیل در سال‌های اخیر مورد استقبال بسیاری از معماران و مهندسان ساختمان‌ سازی واقع شده است.جوشکاراسکلت فلزی درکرج

اسکلت فلزی از شبکه‌های منظم تیر و ستون به شکل عمودی و افقی تشکیل شده که طبق استانداردهای مشخصی کنار یکدیگر قرار گرفته است. برای اتصال این شبکه‌ها از طریق پیچ و مهره و یا جوشکاری استفاده می‌شود. تیرهای فولادی بخش افقی اسکلت و ستون‌های فلزی بخش عمودی اسکلت‌های فلزی را را تشکیل می‌دهندبرای ساخت اسکلت‌های فلزی در بیشتر موارد، مقاطع فولادی مانند تیرآهن، قوطی آهن و دیگر پروفیل‌ها به کار برده می‌شود. بنابراین اصلی‌ترین مصالح اسکلت فلزی فولاد می‌باشد. فولاد امروزه از مهمترین مصالح در صنعت ساخت و ساز به شمار می‌رود. استفاده از فولاد برای ساختمان‌ سازی مزایای فراوانی مانند: مقاومت زیاد، جوش پذیری، قابلیت ارتجاعی، قابلیت شکل‌پذیری و همگن‌سازی و… برخوردار می‌باشد،همچنین استفاده از فولاد برای پروژه‌های ساختمانی سبب کاهش وزن سازه و مقاومت در برابر عوامل بیرونی مانند هر گونه ضربه، فشار، زلزله و… می‌شود. بنابراین می‌توان این طور نتیجه گرفت که استفاده از اسکلت‌های فلزی به تعادل نسبی سازه کمک قابل توجهی می‌نماید.جوشکاراسکلت فلزی درکرج

انواع اسکلت فلزی

همان طور که گفته شد، اسکلت‌های فلزی از ستون‌های عمودی و تیرهای افقی تشکیل شده اند. این ستون‌ها و تیرها با اتصالات متفاوتی به یکدیگر متصل می‌شوند. بر اساس این اتصلات، اسکلت‌های فلزی به دو نوع:

 1. اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای
 2. اسکلت فلزی جوشی

قابل تقسیم‌بندی می‌باشد. در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم.

۱- اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای

برای ساخت اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره ای،جوشکاراسکلت فلزی درکرج ابتدا تمامی اجزای اسکلت، شامل تیرها و ستوهای فلزی در کارگاه یا کارخانه ساخته و تولید می‌شوند، سپس تمامی قطعات به وسیله کامیون یا تریلی برای نصب به محل مورد نظر منتقل می‌شوند. پس از انتقال، تمامی تیرها و ستون‌ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر اتصال داده می‌شوند. از آن جا که قطعات در محل کارخانه تهیه و تولید می‌شوند در محل ساخت و ساز، ازدحامی صورت نمی‌گیرد و شرایط آب و هوایی و جوی تاثیری بر روند اجرای اسکلت نمی‌گذارد.

برای ساخت اسکلت‌های فلزی پیچ مهره‌ای از ابزارهای دقیقی استفاده می‌شوند. بنابراین این اسکلت‌ها استانداردهای لازم را دارا بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند. نصب سریع و سرعت اجرای بالا نیز در این روش اتصال از مزایای این نوع اسکلت‌ها به شمار می‌رود. تمامی این مزایا سبب شده که اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای از محبوبیت بیشتری نسبت به اسکلت‌های جوشی برخوردار باشد. اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره‌ای برای ساختمان‌های بزرگ که نقشه‌های پیچیده‌تری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای ساخت ساختمان‌های مرتفع مانند آسمان خراش‌ها که متراژ بسیار زیادی نیز دارند، از اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره‌ای استفاده می‌شود. این اسکلت‌ها تحمل بار و فشار زیادی دارند و از استحکام فوق العاده‌ای نیز برخوردار می‌باشند،در صورت بروز اختلال در ساخت و اجرای اسکلت‌های فلزی و یا نداشتن استحکام کافی و یاعدم دقت در اتصال تیر و ستون ها، احتمال ریزش و تخریب ساختمان و بروز حوادث غیر منتظره غیر قابل اجتناب می‌باشد. بنابراین استفاده از اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای روش ایمن‌تر و قابل قبول‌تری نسبت به اسکلت‌های فلزی جوشی به شمار می‌رود.

2- اسکلت فلزی جوشی((جوشکاراسکلت فلزی درکرج))

برای ساخت این نوع اسکلت ها، تمامی مراحل تولید و اجرا در محل ساخت انجام می‌شود. این یعنی تمامی تیرها و ستون‌ها در محل نصب برش داده می‌شود و به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می‌گردد. برای اجرا و نصب اسکلت‌های فلزی جوشی نیاز به استخدام جوشکارهای با تجربه و متخصص وجود دارد. همچنین جوشکاری اتصالات باید به شکل دقیق و مناسب انجام شود، زیرا در صورت جوشکاری نامناسب در شرایط رطوبی و گرمای زیاد، تیرها و ستون‌ها از یکدیگر باز شده و منجر به ریزش ساختمان می‌گردد. برای ساختمان‌هایی با نقشه ساده و متراژ کمتر از اسلکت فلزی جوشی و برای انواع ساختمان‌های بزرگ از اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای استفاده می‌شود.

کاربرد اسکلت فلزی در ساختمان ‌سازی

اسکلت‌های فلزی کابرد فراوانی در صنعت ساختمان‌ سازی دارند. انواع ساختمان ساده و بزرگ مانند گاراژ، سوله، انبار، ساختمان‌های کشاورزی، و انواع ساختمان‌های مرتفع و چند طبقه با استفاده از اسکلت‌های فلزی ساخته می‌شوند. همچنین اسکلت‌های فلزی امروزه برای ساخت ادارات، مدارس، منازل، ساختمان‌های عمومی و… مورد استفاده واقع می‌شوند.

مزایای اسکلت فلزی

 • وزن پایین اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی یکی از مزایای این اسکلت‌ها است. این مزیت بویژه در ساختمان‌های بزرگ برای کاهش هزینه‌های تمام شده و بار وارد شده به ساختمان بسیار مفید فایده می‌باشد.
 • اسکلت‌های فلزی فضای کمتری را نسبت به اسکلت‌های بتنی اشغال می‌کنند. ستون‌های بتنی بزرگ که به اندازه اسکلت‌های فولادی مقاومت و استحکام داشته باشند، فضای زیادی از سازه را اشغال می‌نمایند.
 • از نظر سرعت، اجرا و پیاده‌سازی اسکلت فلزی در عملیات ساخت ساز بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.
 • مقاومت و پایداری اسکلت فلزی سبب کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر و یا تعویض آن‌ها می‌شود و بنابراین استفاده از این نوع اسکلت‌ها برای ساخت و ساز هزینه کمتری در بر داشته و مقرون به صرفه‌تر است.
 • اجزا و قطعات اسکلت‌های فلزی در هر سایز و اندازه و برای تحمل هر میزان فشار قابل تهیه و اجرا می‌باشد.
 • پرتی مصالح به دلیل ساخت قطعات در کارخانه، نسبت به اسکلت‌های بتنی کمتر است.
 • قطعاتی که در اسکلت‌های فلزی به کار می‌روند از نوع بازیافتی هستند، بنابراین آسیب کمتری را برای محیط زیست به همراه دارند.
 • اسکلت‌های فلزی را می‌توان بدون نیاز به تخریب و از بین بردن مصالح، اصلاح نمود.
 • قطعات فلزی قابلیت ارتجاعی و همگن بودن بیشتری دارند و در نتیجه ضریب نیروی لرزه‌ای در این اسکلت‌ها کمتر است. اما در اسکلت‌ها و قالب‌های بتنی مسلح به دلیل وزن بیشتر، ضریب نیروی لرزه‌ای بیشتری وارد می‌شود.
 • اسکلت‌های فلزی ضد حشره و ضد حیوانات می‌باشند.
 • اسکلت‌های فلزی قابل تطبیق‌پذیری هستند و کاربردهای فراوانی دارند، زیرا فلزات در هر قالبی، قابل شکل‌پذیری هستند. بنابراین انواع طرح‌های خلاقانه را می‌توان با اسکلت‌های فلزی اجرا نمود.

معایب اسکلت‌های فلزی

 • اسکلت‌های فلزی از فولاد و فلزات ساخته می‌شوند، فلزات نیز در برابر حرارت، رسانا بوده و آن را از خود عبور می‌دهند. بنابراین مقاومت این فلزات در برابر افزایش دما کاهش پیدا می‌کند و در صورت بروز حریق گسترده و حرارت زیاد، امکان تخریب آن وجود دارد. بنابراین در هنگام ساخت و ساز برای خطرات احتمالی تدابیر مختلفی باید به کار برد.
 • اگر قطعات اسکلت در هنگام اجرا دچار مشکل شوند، نیاز به مرجوع کردن و جایگزینی محصول بوده و این امر اجرای پروژه را متوقف می‌نماید.
 • برای اجرای اسکلت‌های فلزی جوشی استفاده از جوشکار متخصص الزامی و غیر قابل اجتناب می‌باشد.
 • هزینه اولیه اجرای اسکلت‌های فلزی در برخی از موارد بالاتر است. اسکلت‌های فلزی از قطعات فلزی مانند تیرآهن و میلگرد ساخته می‌شوند. این قطعات نسبت به بتن قیمت بسیار بیشتری دارند.
 • اسکلت‌های فلزی در برابر عوامل خارجی مانند رطوبت و خوردگی ممکن است دچار خوردگی شوند.

مصالح مورد نیاز برای ساخت اسکلت فولادی

اسکلت‌های فولادی از مقاطع فولادی و فلزات ساخته می‌شوند. برخی از مصالحی که برای ساخت و اجرای این اسکلت‌ها به کار می‌روند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ورق‌های فولادی
 • تسمه‌های فولادی
 • پروفیل‌های ساختمانی
 • تیرآهن
 • واشر
 • آرماتور
 • میله
 • الکترود و…

مراحل ساخت سازه با اسکلت‌های فلزی((جوشکاراسکلت فلزی درکرج))

برای ساخت و اجرای ساختمان با اسکلت فولادی، نیاز به نیروی متخصص و ماهر می‌باشد. ضمناً مراحل اجرای باید طبق مقررات ساختمان‌ سازی و با نهایت دقت انجام گیرد تا سازه‌ای که ساخته می‌شود از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار باشد.

قبل از اجرا و شروع ساخت اسکلت فلزی، فونداسیون بتنی اجرا می‌شود. سایر مراحل اجرای اسکلت فلزی شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. ساخت و تهیه شالوده و فونداسیون ساختمان
 2. ساخت و نصب ستون‌های فولادی در محل
 3. نصب ستون‌ها و تیرهای فولادی و متصل کردن آن‌ها به یکدیگر
 4. انتخاب و اجرای سقف
 5. اجرا و ساخت بادبند یا مهاربند برای ساختمان
 6. تیغه چینی
 7. انجام و اجرای نازک کاری و سایر مراحل ساخت و ساز

سخن پایانی

استفاده از اسکلت‌های فلزی برای ساختمان‌ سازی در دهه‌های اخیر رواج زیادی پیدا کردند. اسکلت‌های فلزی برای خلق ساختمان‌های هنری و شاهکارهای معماری و همچنین ساخت سازه‌های بزرگ با متراژ زیاد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. قابلیت ارتجاعی و شکل‌پذیری فلزات، وزن پایین و استحکام و مقاومت بالا، کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات و … از مزایای این اسکلت‌ها به شمار می‌روند.

اسکلت‌های فلزی از نظر نوع اتصال به دو نوع جوشی و پیچ و مهره‌ای قابل تقسیم‌بندی می‌باشند. روش اتصال پیچ و مهره‌ای نسبت به روش اتصال جوشی از استحکام بالایی برخوردار است و برای سازه‌هایی با نقشه‌های پیچیده و همچنین ساختمان‌هایی با ارتفاع و متراژ بیشتر مناسب‌تر می‌باشد.جوشکاراسکلت فلزی درکرج

 • جوشکاراسکلت فلزی درکردان
 • جوشکاراسکلت فلزی درتهراندشت
 • جوشکاراسکلت فلزی درسهیلیه